Solf Parklopp 31.1.2015

R E S U L T A T

© Korsholms Kommun

Kilpailun sarjat: H08; D08; H10; D10; H12; D12; H14; D14; D16; H16; D18; DYL; H18; HYL; H40; H50;


H08 Herrar -8- Miehet 1 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Lenni Autio              Vaasan Hiihtäjät             3.32,90
  2. Liljeqvist Robin         IF Minken                    3.48,70      0.15,80
  3. Iivar Häggman            Vörå IF                      4.09,40      0.36,50
  4. Santtu Mylläri           Teuvan Rivakka               4.38,30      1.05,40
  5. Ylsöbäck Erik            Närpes Kraft Skidförening    4.51,90      1.19,00
  6. Hannes Sundell           IF Femman                    5.01,20      1.28,30
  7. Isak Tallskog            Solf IK                      5.49,20      2.16,30
  8. Christoffer Hildén       IF Femman                    6.24,30      2.51,40
  9. Alexander Långkvist      Malax IF                     7.33,70      4.00,80
 10. Elias Herlin             Malax IF                     7.39,90      4.07,00
Klasser

D08 Damer -8- Naiset 1 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Emmi Mäenpää             If Brahe                     3.40,30
  2. Nathalie Lindström       IF Femman                    4.27,90      0.47,60
  3. Lervik Ines              Solf IK                      4.29,90      0.49,60
  4. Agnes Herlin             Malax IF                     5.00,90      1.20,60
  5. Alva Karls               Malax IF                     5.48,30      2.08,00
  6. Hyöty Linnea             Solf IK                      5.52,90      2.12,60
  7. Agnes Berglund           IF Fyren                     6.56,50      3.16,20
  8. Jenny Östman             Oravais IF                   7.03,00      3.22,70
  9. Hoxell Linette           Solf IK                      7.46,60      4.06,30
 10. Lovisa Fogde             Malax IF                     8.25,00      4.44,70
 11. Nadja Lundström          Solf IK                      9.50,30      6.10,00
Klasser

H10 Herrar -10- Miehet 1.4 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Linus Furunäs            IF Femman                    4.29,70
  2. Isac Finskas             IF Femman                    4.31,20      0.01,50
  3. Ingves Anton             Närpes Kraft Skidförening    4.37,00      0.07,30
  4. Zacke Storback           Solf IK                      4.45,80      0.16,10
  5. Filip Stark              Sundom IF                    4.58,30      0.28,60
  6. William Dahlgren         Tjöck Ik                     4.59,90      0.30,20
  7. Rönn William             Närpes Kraft Skidförening    5.00,40      0.30,70
  8. Robin Niemelä            Malax IF                     5.02,20      0.32,50
  9. Isak Asplund             Sundom IF                    5.03,50      0.33,80
  9. Joel Östman              Oravais IF                   5.03,50      0.33,80
 11. Krook Viktor             Närpes Kraft Skidförening    5.03,60      0.33,90
 12. Isac Asp                 Malax IF                     5.07,40      0.37,70
 13. Philip Björknäs          Solf IK                      5.12,20      0.42,50
 14. Hampus Berglund          Vörå IF                      5.14,80      0.45,10
 15. Holmström William        Oravais If                   5.22,10      0.52,40
 16. Noah Sjöblom             Sundom IF                    5.22,30      0.52,60
 17. Nordin Viktor            Närpes Kraft Skidförening    5.22,40      0.52,70
 18. Leevi Kuoppala           Sundom IF                    5.23,70      0.54,00
 19. Rasmus Hautala           Sundom IF                    5.30,30      1.00,60
 20. Granskog Benjamin        Närpes Kraft Skidförening    5.51,50      1.21,80
 21. Jimi Östman              Oravais IF                   6.40,20      2.10,50
 22. Anthony Långkvist        Malax IF                     6.45,00      2.15,30
 23. Hugo Tuohimaa            Solf IK                      7.52,10      3.22,40
Klasser

D10 Damer -10- Naiset 1.4 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Aada Somppi              Vähänkyrön Viesti            4.22,00
  2. Moa Mäenpää              If Brahe                     4.30,10      0.08,10
  3. Ingves Erika             Närpes Kraft Skidförening    4.31,00      0.09,00
  4. Halonen Ellinor          Närpes Kraft Skidförening    4.32,30      0.10,30
  5. Emma Korhonen            IF Femman                    4.36,60      0.14,60
  6. Häggkvist Johanna        Närpes Kraft Skidförening    4.44,20      0.22,20
  7. Jenifer Sjöstrand        Malax IF                     4.44,80      0.22,80
  8. Linda Hyöty              Malax IF                     4.52,50      0.30,50
  9. Österberg Emilia         Oravais IF                   4.59,40      0.37,40
 10. Wilma Hjerpe             Sundom IF                    4.59,80      0.37,80
 11. Jenny Aalto              Vaasan Hiihtäjät             5.05,30      0.43,30
 12. Liljeqvist Emilia        IF Minken                    5.14,00      0.52,00
 13. Liljeqvist Ella          IF Minken                    5.15,80      0.53,80
 14. Alva Rabb                Sundom IF                    5.27,20      1.05,20
 15. Elisabeth Fogde          Malax IF                     6.24,00      2.02,00
 16. Elin Vägar               IF Fyren                     6.56,00      2.34,00
 17. Fanny Karls              Malax IF                     7.59,20      3.37,20
Klasser

H12 Herrar -12- Miehet 2.6 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Back William             IF Minken                    7.36,20
  2. Leonard Markén           Oravais IF                   7.37,10      0.00,90
  3. Aaron Häggman            Vörå IF                      7.45,20      0.09,00
  4. Emil Sundell             IF Femman                    7.48,30      0.12,10
  5. Lucas Finskas            IF Femman                    7.58,10      0.21,90
  6. Jesse Kuoppala           Sundom IF                    8.01,70      0.25,50
  7. Patrick Tallbäck         IF Femman                    8.05,50      0.29,30
  8. Elias Kinnunen           Malax IF                     8.06,00      0.29,80
  9. Mathias Storbacka        IF Femman                    8.09,50      0.33,30
 10. Jacob Rabb               Sundom IF                    8.28,40      0.52,20
 11. Petrus Genas             Vaasan Hiihtäjät             8.43,50      1.07,30
 12. Valter Lönnberg          IF Femman                    8.52,70      1.16,50
 13. Valter Koivuniemi        Sundom If                    8.53,30      1.17,10
 14. Nordström Mattis         Närpes Kraft Skidförening    9.03,50      1.27,30
 15. Benjamin Olli            IF Femman                    9.39,20      2.03,00
 16. Mattias Kvist            Solf IK                      9.40,40      2.04,20
 17. Ollikkala William        SolF IK                     10.06,20      2.30,00
 18. Hyöty Lucas              Solf IK                     10.49,30      3.13,10
Klasser

D12 Damer -12- Naiset 2.6 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Achrén Frida             Oravais IF                   7.42,90
  2. Krook Felicia            Närpes Kraft Skidförening    8.22,20      0.39,30
  3. Häggkvist Frida          Närpes Kraft Skidförening    8.28,90      0.46,00
  4. Österberg Evelina        Oravais IF                   8.41,00      0.58,10
  5. Ylsöbäck Ina             Närpes Kraft Skidförening    8.47,70      1.04,80
  6. Nyback Michelle          IF Minken                    8.47,90      1.05,00
  7. Ines Tuohimaa            Solf IK                      8.48,70      1.05,80
  8. Nathalie Eklund          Tjöck IK                     8.59,30      1.16,40
  9. Saari Matilda            Oravais IF                   9.19,00      1.36,10
 10. Julia Styris             Malax IF                     9.40,10      1.57,20
 11. Hanna Lillmals           Tjöck IK                     9.44,20      2.01,30
 11. Felicia Lindström        IF Femman                    9.44,20      2.01,30
 13. Celina Hilden            IF Femman                    9.48,40      2.05,50
 14. Ellen Kansa              Malax IF                    10.29,30      2.46,40
 15. Ellinor Svarvar          Sundom IF                   11.07,50      3.24,60
Klasser

H14 Herrar -14- Miehet 3.5 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Santeri Leikas           Teuvan Rivakka               9.16,90
  2. Alexander Ståhlberg      Vörå IF                      9.18,70      0.01,80
  3. Viktor Koivuniemi        Sundom If                    9.38,00      0.21,10
  4. Casper Hjerpe            Sundom IF                    9.38,30      0.21,40
  5. Jimi Aalto               Vaasan Hiihtäjät             9.54,30      0.37,40
  6. Santeri Karppinen        Vaasan Hiihtäjät            10.00,70      0.43,80
  7. Robin Mäenpää            If Brahe                    10.02,50      0.45,60
  8. Jaakko Hautala           Vähänkyrön Viesti           10.10,20      0.53,30
  9. Achrén Christoffer       Oravais IF                  10.11,00      0.54,10
 10. Simon Lundegård          Malax IF                    10.16,70      0.59,80
 11. Waldemar Markén          Oravais IF                  10.32,50      1.15,60
 12. Granskog William         Närpes Kraft Skidförening   10.51,00      1.34,10
 13. Oliver Rusk              Sundom IF                   10.56,60      1.39,70
 14. Jere Lehto               Teuvan Rivakka              11.55,40      2.38,50
 15. Zacharias Hagback        Tjöck IK                    11.55,70      2.38,80
Klasser

D14 Damer -14- Naiset 3.5 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1.  Ida Mäenpää             If Brahe                     9.52,00
  2. Josefine Sjöstrand       Malax IF                     9.55,50      0.03,50
  3. Linnea Backman           IF Femman                   10.38,50      0.46,50
  4. Tilde Niemelä            Malax IF                    11.11,80      1.19,80
  5. Evelina Långkvist        Malax IF                    11.12,90      1.20,90
  6. Sundqvist Josephine      IF Minken                   11.14,10      1.22,10
  7. Malin Ivars              IF Femman                   11.16,80      1.24,80
  8. Ida Antus                IF Femman                   11.27,80      1.35,80
  9. Julia Lönnberg           IF Femman                   11.41,50      1.49,50
 10. Felicia Björknäs         Solf IK                     11.57,20      2.05,20
 11. Elea Grankull            Sundom IF                   12.01,70      2.09,70
Klasser

D16 Damer -16- Naiset 3.5 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. wilma strandholm         if fyren                     9.38,90
  2. Andrea Lilja             Sundom IF                    9.50,30      0.11,40
  3. Alexandra Stark          Sundom IF                   10.05,40      0.26,50
  4. Erika Storbacka          IF Femman                   10.44,40      1.05,50
  5. Tiina Puranen            Pietarsaaren Hiihtäjät      10.47,80      1.08,90
  6. Lina Sjöberg             IF Femman                   10.57,60      1.18,70
  7. Sandra Wiklund           IF Femman                   11.41,40      2.02,50
  8. Susanna Yli-Panula       Sundom if                   12.33,20      2.54,30
Klasser

H16 Herrar -16- Miehet 4.3 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Robin Sundsten           IF Femman                    9.59,90
  2. Kuuttinen Patrik         Närpes Kraft Skidförening   10.21,10      0.21,20
  3. Alexander Kansa          Malax IF                    10.34,60      0.34,70
  4. Alex Svartsjö            IF Femman                   10.57,10      0.57,20
  5. Emil Nyby                Malax IF                    11.16,80      1.16,90
  6. Anton Damlin             IF Femman                   11.25,90      1.26,00
  7. Eetu Mylläri             Teuvan Rivakka              11.53,70      1.53,80
Klasser

D18 Damer -18- Naiset 4.3 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Henriksson Linnea        ONE WAY PRO TEAM            11.31,50
  2. Kuuttinen Heidi          Närpes Kraft Skidförening   11.35,70      0.04,20
  3. Forsgård Elin            IF Minken                   13.20,20      1.48,70
Klasser

DYL Damer - Naiset 4.3 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Amanda Backman           IF Femman                   12.00,20
  2. Jessica Hinkka           Ik Falken                   12.18,00      0.17,80
  3. Jessica Strandholm       Vörå IF                     12.20,70      0.20,50
  4. Nyback Ann-Louise        IF Minken                   12.33,80      0.33,60
  5. Mervi Harjula            Kaukosen Revontulet         12.50,70      0.50,50
  6. Emmi Hautaniemi          Teuvan Rivakka              13.07,60      1.07,40
Klasser

H18 Herrar -18- Miehet 5.7 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Valtteri Markkila        Vaasan Hiihtäjät            13.34,10
  2. Oskar Skoglund           IF Femman                   15.25,10      1.51,00
  3. Svarvar Anton            Närpes Kraft Skidförening   17.34,40      4.00,30
Klasser

HYL Herrar - Miehet 8.6 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Staffan Roslund          IF MINKEN                   21.02,60
  2. Robin Carp               Vörå IF                     21.05,40      0.02,80
  3. Sundqvist Benjamin       IF Minken                   21.21,70      0.19,10
  4. Nybäck Tobias            IF Minken                   21.33,00      0.30,40
  5. Mika Mäenpää             Vaasan Hiihtäjät            21.34,60      0.32,00
  6. Tommy Haglund            Ik Falken                   21.37,00      0.34,40
  7. Jens Hagback             Tjöck IK                    21.50,00      0.47,40
  8. Sebastian Ginman         Solf IK                     21.52,40      0.49,80
  9. Jan-Eric Passell         Pargas IF                   21.55,70      0.53,10
 10. Jere Mäki                Vaasan Hiihtäjät            22.03,00      1.00,40
 11. Sören östman             Ik falken                   22.14,60      1.12,00
 12. Joakim Träskelin         Solf IK                     22.31,20      1.28,60
 13. Petja Jantunen           Seinäjoen hiihtoseura       22.32,00      1.29,40
 14. Robin Damlin             Vörå IF                     22.59,80      1.57,20
 15. Joel Knif                Solf IK                     23.38,10      2.35,50
 16. Nyman Magnus             IF Minken                   23.51,70      2.49,10
 17. Janne Riiki              Malax IF                    23.56,20      2.53,60
Klasser

H40 Herrar -40- Miehet 8.6 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. stefan grannas           vörå if                     22.56,20
  2. Jari Hautala             Sundom IF                   24.08,50      1.12,30
  3. Christian Kantola        Sundom IF                   24.15,00      1.18,80
  4. Per-Anders Forsman       Vörå IF                     24.32,50      1.36,30
Klasser

H50 Herrar -50- Miehet 4.3 km V

Pl.  Namn                     Förening                     sluttid        Efter

  1. Kenneth Hinkka           Ik Falken                   11.00,60
  2. Roimas Heikki            Kälviän Tarmo               11.24,40      0.23,80
  3. Arto Harjula             Kaukosen Revontulet         11.59,40      0.58,80
  4. Smulter Harry            Malax IF                    12.13,70      1.13,10
  5. Kari Panula              Vörå IF                     12.14,20      1.13,60
  6. Christian Fremling       If Femman                   12.29,20      1.28,60
  7. Per-Ole Sund             Vasa Skidklubb              12.52,00      1.51,40
  8. Hannu Riiki              Malax IF                    12.54,80      1.54,20
Klasser